טיפולי שורש ללא כאב

על בריאות השן של האזרח הישראלי, ולמעשה של מרבית אזרחי העולם כולו, משפיעים שני גורמים חשובים: הכיס ומערכת העצבים. טיפולי שיניים הם אינם יקרים יותר מטיפולים רפואיים אחרים, אלא שאלו הם טיפולים שאינם נכללים בסל הבריאות, ולכן על האזרח לשאת בעלויות הטיפול, אבל לא לעניין זה התכנסנו היום, אלא דווקא לעניין השני: מערכת העצבים. אחת הסיבות המרכזיות, שאנשים רבים נמנעים מהגעה לרופא שיניים, ומעבר לכך נמנעים מביצוע בדיקות, סתימות לשן או טיפולי שורש, היא הכאב הכרוך בטיפול, או לפחות לכאורה.

כאבי טיפול שיניים יכולים בהחלט להוביל להימנעות מלאה מקבלת הטיפול

טיפולי שורש הם טיפולים שבמסגרתם נוגע הרופא ישירות בעצבים העוברים בלסת. דברים אלה נכונים גם במקרה של סתימה למשל, אך במינון ועוצמה נמוכים יותר. הפחד מכאב הטיפול גורם לאנשים רבים להעדיף לחיות עם השן החולה, ולעיתים הם לא יגיעו לטיפול עד אשר כאבי השן פשוט יהפכו לבלתי נסבלים, מצב שבו ייתכן שכבר מאוחר מדי מכדי להציל את השן. הבשורה הטובה היא שכיום ישנו סל שלם של פתרונות להפגת הכאב בזמן הטיפול, ויותר אין צורך לחשוש מהעניין.

גז צחוק, או בשמו המקצועי, חמצן דו חנקני

אחד הפתרונות היעילים ביותר להתמודדות עם הכאב הוא גז הצחוק. גז צחוק הוא שמו העממי של חמצן דו חנקני, שהוא גז הגורם לטשטוש המטופל. השילוב של גז הצחוק עם זריקת ההרדמה מאפשר לרופא לבצע את הטיפול בצורה חופשית ללא חשש מגרימת כאב למטופל, שתחת השפעת החומרים הכימיים הללו, אינו מרגיש דבר, אפילו לא בזמן שעובר. כיום, נהוג להציע את האפשרות של גז צחוק בעיקר בטיפולי שיניים לילדים, אך אין שום סיבה שלא תבחרו במומחה לטיפולי שורש המציע גם את האפשרות של טיפול תחת השפעת גז צחוק, אם אתם מרגישים פחד מכאב הטיפול.

רגישות הרופא לרגישות המטופל

כפי שמסביר זאת פרופ’ צבי מצגר, מומחה לטיפולי שורש, ישנה חשיבות רבה גם למידת הרספונסיביות של רופא השיניים לאורך הטיפול. רופא מקצועי יבחן את מידת הרגישות של המטופל, ועל פי הצורך יגדיל את מינון ההרדמה, עד לווידוא כי אין חשש להתעוררות כאב במהלך הטיפול. כמו כן, רופא מקצועי תמיד יציע את האפשרות של גז צחוק, גם עבור מטופלים מבוגרים. פתרונות אלה רלוונטיים לטיפולי שורש, חידוש טיפול שורש ועוד מגוון טיפולי שיניים הכרוכים בכאב, ולמרבה הצער מדובר כמעט בכל טיפולי השיניים.